نگاهی به زندگی نامه شهید غلام احمد جزیکی؛
 دوشنبه, 1397/09/12 - 11:06
شهید غلام احمد جزیکی به تاریخ 29/8/1334 در روستای گزیک از توابع شهرستان درمیان دیده به جهان گشود و در تاریخ 22/7/1359 در منطقه سرپل ذهاب به فیض شهادت نائل شد.

به گزارش کنگره ملی دو هزار شهید خراسان جنوبی؛ ماههای گرم تابستان، جای خود را به سوز و سرمای پاییز می دهد و فصل برداشت محصولات به پایان می رسد. کم کم روزهای آخر آبان ماه سال 1334 نزدیک می شود و روز 29 همین ماه، نوزادی پا به عرصه گیتی گذاشته که عزیز و محبوب خانواده و والدینش می باشد. او در روستای گزیک از توابع شهرستان درمیان متولد می شود. نام او را غلام احمد می گذارند.

غلام احمد در همان روستای محل تولدش وارد دبستان شده و تا پایان سوم راهنمائی درس می خواند. بعد از آن وارد نظام شده و به استخدام ارتش در می آید. علیرغم اینکه در زمان طاغوت و در ارتش شاهنشاهی انجام وظیفه می کرد، ولی با خیلی از ایده ها و عملکرد آن زمان مخالف بوده و ابراز ناراحتی می کرد. به همین دلیل با فرماندهان نظامی درستیز بود. عاقبت این مخالفت، بازداشت، محرومیت از ترفیع، غیبت های مکرر و... گزارش شده است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، با دلگرمی به نظام خدمت می کرد و با خنده های ملیحی که بر لب داشت، احساس رضایت خویش را از حکومت و نظام اسلامی ابراز می نمود.

او جوانی مؤدب و مورد احترام اقوام و خویشان و همکارانش بود. به آرامی صحبت می کرد و هیچ گاه عصبانی نمی شد.

شهید غلام احمد جزیکی، یک بار داوطلبانه برای سرکوبی ایادی استکبار و ضد انقلاب به کردستان اعزام شد. پس ازمراجعت از کردستان، بلافاصله به جبهه سرپل ذهاب اعزام و سرانجام در تاریخ 22/7/1359 بر اثر اصابت ترکش خمپاره رژیم بعث عراق به فیض شهادت نائل شد. روحش شاد و راهش پر رهرو.

 

 

منبع : اداره اسناد و انتشارات اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی